Porodnice bez poplatku a s novinkami

Dodávkou elektricky polohovatelného lůžka byla dokončena modernizace dalších dvou porodních pokojů, na jejichž obnovu přispěli sponzoři i veřejnost v rámci projektu Vánoční pokoj. Porodní sály Vsetínské nemocnice tak v současné době disponují třemi nově vybavenými pokoji, kde rodička s partnerem mohou společně prožít dobu před vlastním porodem. Na největším z pokojů, kde je porodní vana, mohou přivézt na svět i potomka. Porodnice má však i jiné novinky a další připravuje.

Nová forma anestézie

„Přístrojové vybavení v hodnotě sto tisíc korun je již objednáno, absolvovali jsme školení, od konce srpna bychom rádi rodičkám nabídli tuto novou formu útlumu bolesti. Látka se aplikuje přímo do žíly a žena si sama určuje dávku,“ vysvětlil zástupce primáře MUDr. Martin Janáč. Nákup bude financovat Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice, prostředky se podařilo shromáždit díky benefičním aktivitám (prodej baněk, porodnického ležáku a podobně) a dalším příspěvkům. Kromě epidurální či inhalační analgézie (entonoxu) tak budou mít rodičky ve Vsetíně další možnost útlumu bolesti. „Látka se extrémně rychle odbourává, takže by neměla ovlivnit adaptaci a kondici novorozence,“ uvedl MUDr. Martin Janáč.

dsc_0266 por1
dsc_0279 dsc_0285
dsc_0290 dsc_0295

Více o porodnici a modernizaci porodních pokojů

Před rokem byla dokončena modernizace prvního porodního pokoje, ve kterém mohou partneři spolu strávit celou dobu porodní, v případě, že je vše v pořádku, zde může proběhnout i porod samotný. Vznikl tak moderní rodinný porodní pokoj s domácí atmosférou, se speciálním lůžkem a klidovou zónou. Zájem žen rodit právě v tomto pokoji byl tak velký, že zdravotníci usilovali o přebudování dalších dvou zbývajících pokojů, kde ženy tráví dobu před porodem. Finanční prostředky se podařilo získat na sklonku loňského roku díky projektu Vánoční pokoj. Firmy i veřejnost posílali finanční prostředky na zakoupení konkrétních předmětů ze seznamu zveřejněného na internetu. Podařilo se tak shromáždit potřebných čtyři sta tisíc korun k další modernizace.

Myšlenka Vánočního pokoje vznikla v jihlavské nemocnici a zabydlela se i na Valašsku. Ve dvou nově zmodernizovaných pokojích se změnilo téměř vše, a to doslova od podlahy. Jsou zde nové podlahové krytiny, přebudované toalety, sprchy s masážními tryskami, v pokojích je nový nábytek na míru, řada doplňků včetně relaxačních pomůcek. Prvky v jednotlivých pokojích jsou podobné, každý je však osobitý díky velkoplošným fototapetám s rostlinnými motivy. Ve větším ze dvou nově zmodernizovaných pokojů je speciální stropní systém, do kterého se mohou maminky zavěsit a relaxovat (osvědčil se nám již v prvním rekonstruovaném, vloni dokončeném rodinném pokoji). Pro porod samotný má porodnice na porodním sále dvě moderní porodní lůžka AVE, která umožňují variabilitu porodních i úlevových poloh, splňují požadavky zdravotníků i rodiček. Porodní sály mají moderní vybavení včetně telemetrického KTG Holteru pro sledování životních funkcí matky a dítěte v těhotenství a při porodu. V uplynulých letech prošla částečnou modernizací i stanice šestinedělí, maminky mají ve Vsetíně k dispozici moderní lůžka, polohovatelné postýlky pro miminka, speciální mycí a přebalovací boxy, výhřevné moduly a podobně.

dsc_0226_1 dsc_0218
 dsc_0231  dsc_0219
 dsc_0210  dsc_0212
 dsc_0228  dsc_0223

Kdo se zapojil do projektu Vánoční pokoj?

Do projektu Vánoční pokoj se v závěru loňského roku zapojily tři desítky sponzorů z řad firem i jednotlivců. Princip projektu Vánoční pokoj, který se zrodil v jihlavské nemocnici, byl jednoduchý. Zájemci si mohli vybrat a uhradit libovolnou, konkrétní položku ze seznamu potřebného vybavení, který byl k dispozici na internetu. Postupně se připojilo několik místních firem: Servis Climax a.s. uhradil nákup lůžka za více než třicet tisíc korun, V-Podlahy, s.r.o. uhradily atypické lůžko do druhého pokoje a přidaly speciální relaxační polštář. Rozváděče Vsetín věnovaly prostředky v celkové výši 45 tisíc korun. Se sympatickou pomocí přišli zaměstnanci Simex Control Vsetín, kteří mezi sebou vybrali a nemocnici předali více než tři tisícovky. S pomocí přišel i obecní úřad Lačnov, který do projektu přidal tisícovku.

S velkorysou nabídkou vstoupila do projektu společnost Austin Detonator s.r.o., která již tradičně patří k největším podporovatelům Vsetínské nemocnice. Nejenže uhradila společné vybavení pokojů v hodnotě přesahující devadesát tisíc korun, ale chtěla motivovat i zapojení dalších dárců a podpořit úspěšnost celého projektu: za každou položku z nabídky, kterou si společnost či jednotlivci vyberou a uhradí, přidat na konto projektu 1.500 Kč. Společnost Svět oken s.r. o.výzvu přijala a zarezervovala si třicet položek v celkové hodnotě více než osmdesát tisíc korun. Na konto modernizace porodních pokojů byl rovněž připsán výtěžek Rodinného běhu TES Valachiarun 2015 ve výši 42 tisíc korun.

Společně se tak podařilo získat bezmála čtyři sta padesát tisíc korun, které umožnily zahájení zmíněné další etapy modernizace. „Všem, kteří se do projektu zapojili a finančně jej podpořili, patří velké poděkování. Věříme, že se tradice Vánočního pokoje zabydlí i na Valašsku a firmy nás znovu podpoří v modernizaci pokojů i na dalších odděleních,“ uvedla předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice a.s. Ing. Věra Prousková.

Další informace: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s., tel: 571 490 106, mobil: 737 251 967, plackova@nemocnice-vs.cz