Porodnice získala unikátní systém pro sledování životních funkcí

„Díky přístroji můžeme průběžně sledovat aktivitu srdce plodu, srdce matky a dělohy. Záznamy jsou zobrazovány na monitoru přímo u matky v pokoji, ale také na centrále v pracovně sester. Alarm upozorní, pokud dojde k odchylce od normálních hodnot, takže můžeme včas reagovat,“ vysvětlil zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Martin Janáč. Porodníci takto mohou monitorovat až tři maminky současně, v případě potřeby i po celou dobu porodu.

Velkou výhodou je, že ženy po dobu sledování nejsou nuceny setrvávat na lůžku či v křesle, jak tomu bylo dříve, ale mohou se volně pohybovat po místnosti a využít nejrůznějších možností relaxace a úlevových poloh, přitom jsou jejich funkce stále monitorovány. Rodička má na břiše umístěno pět elektrod a u sebe snímací jednotku v podobě malé krabičky, která vysílá informace do pracovní stanice (notebooku), odkud putují on-line do centrálního počítače. „Systém vytvoří až dvacetihodinový záznam, ke kterému se můžeme kdykoliv vracet a v případě potřeby na něj navázat při dalším sledování,“ doplnil MUDr. Janáč. Snímací a vysílací jednotka může také sloužit jako zapisovač hodnot a lze jej využít v případě potřeby například pro monitorování u rizikových těhotenství.

„Pořízení přístroje bylo jedním z vysněných cílů Nadačního fondu pro rozvoj vsetínské porodnice a jsme rádi, že se nám jej podařilo získat. Systém včas upozorní na možné problémy, odchylky od normálu, kterým je zapotřebí se věnovat, usnadní rozhodování o dalším průběhu porodu. Maminky možnost monitorace vnímají pozitivně jako další krok k navýšení standardu péče o jejich zdraví a zdraví jejich dítěte,“ zhodnotil MUDr. Janáč. Jak výhradní dodavatel systému uvedl, přístroj mají v České republice zatím jen dvě brněnské nemocnice a nyní jako třetí Vsetínská nemocnice a.s.

Dalším z kroků nadace je vybudování takzvaného rodinného porodního pokoje, na který vloni shromáždila sto osmdesát tisíc korun. „Prostředky na vlastní vybavení bychom chtěli dát dohromady v průběhu letošního kalendářního roku,“ uvedl na závěr MUDr. Martin Janáč.

Nadace pro rozvoj vsetínské porodnice oslavila v závěru kalendářního roku 2013 první výročí. Jejím cílem je nejen shromažďování finančních prostředků pro další rozvoj porodnice, ale také pořádání besed a dalších akcí. Již nyní můžeme všechny zájemce z řad veřejnosti pozvat na setkání, které se uskuteční ve čtvrtek 20. března v 17.00h v Masarykově veřejné knihovně na Dolním náměstí. Zájemci se seznámí s činností a dalšími plány nadace, hovořit se však bude především o asistované reprodukci „ Včera, dnes a zítra“, a to se zástupci Kliniky reprodukční medicíny Zlín.

Zpracovala: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s., tel: 571 490 106, mobil: 737 251 967, plackova@nemocnice-vs.cz.