Přenosný ultrazvuk umožňuje anesteziologům zavedení nového postupu

Přímo na anesteziologicko-resuscitačním oddělení Vsetínské nemocnice a.s. mají nyní zdravotníci k dispozici špičkový přenosný ultrazvukový přístroj SonoScape S8 Exp. v multioborové konfiguraci, který využijí k rychlému vyšetření srdce, břicha či cév u pacientů v závažných stavech, ale také při zavádění centrálních žilních katetrů či lokální anestézie. Přístroj přináší zrychlení diagnostiky, zpřesnění cílení terapie, omezení převozů pacientů kvůli vyšetření, ale umožňuje také realizaci nového postupu v souladu s nejmodernějšími trendy: zavádění takzvané regionální anestézie pomocí ultrazvuku.

Nový přístroj výrazně posouvá diagnostické možnosti na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, zrychluje a upřesňuje diagnostiku, což je u pacientů v závažných stavech velmi důležité. „Jsme rádi, že se nám podařilo ultrazvukový přístroj získat: má tři sondy, které je možné využít k vyšetření srdce, břicha, cév, ale také při blokádě periferních nervů, při zavedení lokální anestézie,“ vysvětluje primář ARO Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Milan Doležel.

Donedávna bylo zapotřebí pacienty převážet k některým vyšetřením na centrální radiodiagnostické oddělení, nyní mohou anesteziologové značnou část těchto převozů omezit. Výhoda rychlé diagnostiky je zřetelná při akutních stavech: při resuscitaci, u pacientů po infarktech, úrazech, při náhlých příhodách břišních. „Ultrazvukový přístroj je mobilní, lze jej rychle odpojit a přenášet v ruce až k lůžku pacienta, a to nejen v rámci ARO, ale v případě potřeby i na další oddělení,“ zhodnotil MUDr. Milan Doležel.

Ultrazvukový přístroj lékařům umožnil také zavedení nového postupu. „Zachytili jsme nové trendy zavádění regionální anestézie pomocí ultrazvuku. Využívá se k léčbě pooperační bolesti u výkonů na horních a dolních končetinách, včetně totálních náhrad kolene,“ doplnil primář ARO. Tento druh anestézie se aplikuje před operací a odezní až několik hodin po zákroku, kdy pacienti nemají bolesti.

Kromě ultrazvuku anesteziologicko-resuscitační oddělení Vsetínské nemocnice a.s. získalo dva nové anesteziologické přístroje, jako náhradu již dosluhujícího vybavení. „Nový anesteziologický přístroj má samozřejmě vyšší technickou úroveň, je u něj lepší kontrola průběhu anestézie, zvýšená kvalita monitorace, řada bezpečnostních funkcí,“ dodal MUDr. Doležel. Doplnil, že nového vybavení nábytkem se dočkaly také jednotlivé boxy na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde jsou zvýšené požadavky na dodržování hygieny a sterility prostředí.

Další informace: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s., tel: 571 490 106, mobil: 737 251 967, plackova@nemocnice-vs.cz.