Vsetínská ortopedie: nová artroskopická věž i lůžka pro pacienty

Artroskopická věž se skládá z monitoru, kamery, zdroje světla, záznamového zařízení, pumpy, řídící jednotky a dalšího příslušenství. Umožňuje ortopedům operovat klouby miniinvazivní metodou, bez nutnosti rozsáhlého zákroku. „Nová artroskopická věž je svými parametry o jednu až dvě generace výše než předchozí. Kvalita zobrazení je podstatně vyšší, záznamové zařízení umožňuje pořizovat fotografie a videa, vše je připraveno pro aplikaci do informačních systémů,“ uvedl primář ortopedického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Zdeněk Košťál. Nová artroskopická věž umožní ortopedům pracovat s mnohem vyšší rozlišovací schopností, což uplatní u artroskopických operací kolen, ale také ramen.

„Posune nás v šíři spektra výkonů, uvidíme krásně i detaily, které byly dosud skryty,“ naznačil primář. Na centrálních sálech také ortopedi zavádějí operativu ve speciálních izolačních kuklách. Právě požadavky na sterilitu prostředí jsou u ortopedických zákroků mimořádně vysoké. „Když se infekce dostane ke kosti, je to vždy velký problém,“ dodal primář. Operativa v izolačních kuklách je tedy dalším stupněm ochrany pacienta, ale také zdravotnického personálu, s cílem minimalizovat množství bakterií v operačním prostoru. Další novinkou je vakuové míchání cementu pro cementování výplní při náhradách velkých kloubů. „Vakuově míchaný cement je kvalitnější, neobsahuje takové množství vzduchu. Zároveň uzavřený proces ochraňuje personál na sálech od vdechování nebezpečného monomeru,“ vysvětlil primář.

Vsetínská ortopedie pečuje o pacienty z celého regionu již padesát let. Spektrum činnosti je velmi široké, těžištěm je endoprotetika a artroskopická operativa. Lékaři se věnují novým, moderním postupům a metodám. V roce 2013 provedli – jako tehdy vůbec první v ČR – operaci částečné (unikompartmentální) náhrady kolenního kloubu firmy Zimmer metodou PSI (Patient Specifik Instrument) s využitím speciálních šablon vyrobených pacientovi přímo na míru. A i nadále tuto metodu úspěšně aplikují. „S použitím speciálních šablon dnes operujeme až deset procent totálních náhrad,“ naznačil primář. Všichni z pacientů jistě ocení moderní, elektricky plně polohovatelná lůžka Linet Eleganza I, kterými bylo oddělení vybaveno v letošním roce.

„Nová lůžka jsou velkým přínosem pro pacienty, jejich pohodlí i rehabilitaci. Samozřejmě také pro zdravotníky: usnadňují manipulaci, umožňují rychlé nastavení různých poloh,“ uvedla vrchní sestra Irena Srbová, DiS.

Další informace: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s., tel: 571 490 106, mobil: 737 251 967, plackova@nemocnice-vs.cz.